poniedziałek, 3 listopada 2014

MADE IN CALABRIA. LODY TARTUFO

lody tartufo
źródło zjęcia
W kolejnej części cyklu MADE IN CALABRIA przedstawiam Wam najlepsze lody, jakie kiedykolwiek jadłam. Tartufo to ręcznie formowane orzechowo-czekoladowe lody z płynną czekoladą w środku. Pochodzą z Pizzo Calabro, niezwykle malowniczej miejscowości nad Morzem Tyrreńskim. 
Jak to często bywa z kultowymi produktami, lody tartufo powstały przez przypadek. Na początku lat pięćdziesiątych jeden z cukierników, znany jako Don Pippo, obsługujący niezwykle ważne i wielkie przyjęcie weselne zorientował się, że zabrakło foremek do porcjowania lodów. W akcie desperacji uformował na swej dłoni z lodów kulkę, którą wypełnił płynną czekoladą, a następnie zawinął w nieprzemakalny papier włożył do zamrażarki. Nie minęło wiele czasu, a goście mogli się zachwycać niezwykłymi lodami z niespodzianką w środku: czekolada zachowała swą płynną konsystencję. Don Pippo odniósł ogromny sukces i już wkrótce pojawili się w Pizzo jego naśladowcy. Lodziarnie w centrum Pizzo zaczęły powstawać jedna obok drugiej, a każda z nich, podobnie zresztą jak Don Pippo, strzegła swojej receptury. I tak jest do dziś.
Pamiętajcie, iż prawdziwe lody tartufo formowane są ręcznie i jeśli chcecie się przekonać jak one smakują, nie kupujcie tych gotowych w supermarkecie, żeby nie wiem jakie napisy miały na opakowaniu. Muszę jednak ostrzec, że są one baaaaaardzo słodkie i kaloryczne, jednak te kalorie można bardzo szybko spalić spacerując w górę i w dół wąskimi uliczkami miasteczka....

A tutaj znajdziecie najlepsze według mnie tartufo w Pizzo.


Uliczka w Pizzo
Pizzo. Ciekawe, czy ten chirurg jeszcze żyje...

Pizzo Calabro
Pizzo, uliczka z widokiem na morze

3 komentarze:

  1. Mmm...pewnie pychota. Też lubię taki smak, czekoladowo-orzechowy. Niebawem będę w Kalabrii i nie oprę się tym lodom. Dzięki za nawigację. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak zwykle, pysznie i pięknie. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Włoskie lody mmmm pychota ;))) uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!!!